Interesting facts

8 mýtů panujících o revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) postihuje pouze 1% světové populace, ale neustále se kolem tohoto onemocnění šíří pověry a nedorozumění. Je to také díky tomu, že toto onemocnění je záhadné v mnoha ohledech a výzkumy a nové léčby neustále mění svá stanoviska o této chorobě a dokonce i experti se musí neustále mnoho učit.

Proto zde uvádíme 8 mýtů o této „běžně neobvyklé“ nemoci.

1. Mýtus: RA je to samé jako „klasická artritida“.

Pravda: RA není „klasický artritida“. Pod pojmem „klasická artritida“ si můžeme představit osteoartritidu, která je způsobena zraněním nebo opotřebením kloubů v důsledku našeho stáří.Naopak RA je chronické, progresivní autoimunitní onemocnění.

Toto patří mezi nejběžnější pochybení a dokonce se to stává ještě zmatenější, pokud pacient trpí RA a osteoartrózou naráz.

2. Mýtus: RA mohou mít jen staří lidé.

Pravda: RA se nejvíce vyskytuje u lidí mezi 30 a 55 lety. Toto je nejčastější hranice, ale existují i případy, kdy se toto onemocnění vyskytlo i u dospívajících jedinců..

3.  Mýtus: RA není zas až tak závažná nemoc.

Pravda: RA může ohrozit vaše zdraví a samostatnost, zvláště pak pokud není léčena vhodným způsobem.Vyžaduje zejména okamžitou diagnózu a dodržování léčby a to vede k udržení Vaší nezávislosti a funkčnosti Vašich kloubů.

RA také zvyšuje riziko výskytu dalších onemocnění jako jsou kardiovaskulární onemocnění, infekce či plicní onemocnění.

4. Mýtus: Většina pacientů s RA skončí na vozíku nebo v domově s pečovatelskou službou.

Pravda: RA má různé průběhy u různých lidí, ale většina pacientů žije dál bez další nutné pomoci druhých osob. Vzhledem ke své progresivní povaze však způsobuje zdravotní postižení u mnoho jedinců a většina dostupných informací pocházejí z 20 až 30 let starých studií. Výzkumy dokazují, že až 94% pacientů s RA i nadále plní všechny své běžné činnosti samostatně i po deseti letech s nemocí.

5. Mýtus: Většina lidí s RA nemůže pracovat.

Pravda: Pokud trpíte RA, tak Vaše pracovní návyky či úkoly budou možná vyžadovat menší změny, ale nebude to tak výrazné, že by to způsobovalo celoživotní ohrožení.

Tento mýtus vznikl v dřívějších dobách a je pravda, že mnoho lidí bude muset omezit některé činnosti spojené s Vaší funkcí, ale velká část pacientů s tím nemá větší problémy. V důsledku jedné velké studie pacientů, kteří měli RA více než deset let, míra zaměstnanosti se nezměnila v porovnání s lidmi stejné věkové kategorie bez onemocnění RA.

6. Mýtus: Léčba RA může být toxická. Je tedy lepší počkat, dokud nemoc nepostoupí, než začneme s léčbou.

Pravda: Toto může být nejnebezpečnější mýtus ze všech. Ideální je, pokud se s léčbou začne jakmile je to možné po stanovení diagnózy. Je pravda, že medikamenty používané k léčbě RA mohou mít nežádoucí účinky a vzácně tyto nežádoucí účinky mohou způsobovat  horší výsledky než neléčená RA, ale všeobecně odložení léčby znamená horší výsledky. K odhalení nežádoucích účinků stačí pouze navštívit lékaře a nechat si udělat krevní testy.

7. Mýtus: Většina pacientů s RA onemocní i rakovinou.

Pravda: Pacienti s RA mají trochu větší riziko objevení lymfomu, ale to riziko je celkově nízké. I když je to riziko výskytu o trochu větší u pacientů s RA než u zdravých jedinců, jen pouze malá menšina pacientů s RA rakovině podlehne.

Dle posledních výzkumů, kdy se sledovalo přes 2000 pacientů s RA přes 8 let, pouze 11 z nich onemocněli touto zákeřnou nemocí.

8. Mýtus: Bolestivé a ztuhlé klouby způsobené RA potřebují odpočinek celý den.

Pravda: Naopak, klouby postižené RA potřebují protahování těla a cvičení. Samozřejmě, odpočinek je důležitý, ale většina pacientů s RA by se mělo pohybovat a cvičit spíše více než méně.

Když Vás kluby bolí a máte je ztuhlé, je přirozené, že se chcete vyhnout jakémukoliv pohybu, ale nepohyblivost může být kontraproduktivní. Obecně platí, že každý sval v těle vyžaduje pravidelnou aktivitu! Kdokoliv s RA může cvičit určité druhy cvičení. Protahující cvičení vyžadují minimální námahu a  pomáhá zůstat kloubům pohyblivý.

Zdroj:

HOFFMAN, MD, Matthew a Louise CHANG, MD. Rheumatoid Arthritis: 8 Top Myths: Separate the myths from the truth about RA.WebMD [online]. [cit. 2013-05-31]. Dostupné z: http://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/treatments-8/ra-myths

Změňte své jídelní návyky! Pomůžou Vám od bolesti zad.

Studie předpověděli, že pokud lidé budou konzumovat určité potraviny mohou snížit možnost výskytu zánětu páteře, napomáhají kontrole určitých druhůbolestí zad a celkově mají pozitivní prospěch na náš zdravotní stav.

Lidé, kteří mají špatné jídelní návyky, mají neustálou tendenci trpět na závažná onemocnění jakou jsou obezita, osteoartritida, osteoporóza, ischias a další, které způsobují chronické syndromy bolesti. Studie předpověděli, že pokud lidé budou konzumovat určité potraviny mohou snížit možnost výskytu zánětu páteře, napomáhají kontrole určitých druhů bolestí zad a celkově mají pozitivní prospěch na náš zdravotní stav.

Výzkumy uvádějí zejména tyto potraviny – olivový olej, zelený čaj, ovoce a zelenina, které mají protizánětlivé účinky. Co se týká zeleniny platí, že čím je zelenina zelenější tím lépe (kapusta, špenát a brokolice). Také ovoce jako je například ananas, třešně či bobulové plody mohou vypomoci při bolesti zad.

Co bych tedy měl zařadit do svého jídelníčku?

 • Česnek – poskytuje silné protizánětlivé účinky a pomáhá snižovat krevní tlak, cholesterol, snižuje možnost vzniku rakoviny a napomáhá zlepšit lymfatický oběh. Česnek je pomocníkem, který obsahuje cca 400 různých látek (vitamíny, vápník, hořčík, sirné sloučeniny – přírodní antibiotika).
 • Zázvor – u zázvoru bylo zjištěno, že poskytuje stejný efekt jako běžně předepisované léky proti bolesti a je silně protizánětlivý. Mezi další hlavní účinky tohoto přírodního antioxidantu patří posilování imunity, podpora kardiovaskulárního systému či účinná pomoc při astmatu.
 • Ryby – jsou známé svým bohatstvím na omega-3 mastné kyseliny a napomáhají úlevě při bolestech a působí proti zánětům. Studie prokázali, že konzumace ryb a zejména rybího tuku snižují možnost vzniku zánětu kloubů.
 • Voda – dokonce i nízký stupeň dehydratace může přispět ke vzniku svalové křeče a zvýšit krevní vyskozitu. A to vše přispívá ke špatnému hojení a zánětlivosti. K základním pravidlům správného dodržování pitného režimu patří přijímat dostatek tekutin abyste chodili na toaletu minimálně 3-4 denně.
 • Vitamín D – také nedostatek tohoto vitamínu způsobují bolesti zad. Bylo zjištěno, že více než 80 % lidí mezi 15 a 52 rokem s chronickou bolestí zad měli nedostatek právě tohoto vitamínu. A v situaci, kdy začali být doplňovány, bolesti zad začali ustupovat.

Všechna tyto doporučení se nesmí brát jako jediná forma léčení, jde pouze o doplnění již stávající léčby či její prevence.

Čemu bych se měl vyhnout či omezit spotřebu?

Vedle potravin, které zmírňují bolesti zad a jejich zánětlivost existují i potraviny, které naopak tyto příznaky způsobují. Určité rostlinné oleje (kukuřičný, slunečnicový či bavlníkový) při jejich nadměrném užívání mohou mít negativní efekty na náš organismus a způsobovat vážné problémy. Také mezi ně patří potraviny, které obsahují velké množství nasycených tuků nebo jsou vyrobeny z tzv. trans-tuků, včetně některých mas, tropických ovocí a plnotučné mléčné výrobkyKáva, energetické nápoje či kofein mohou způsobit úbytek kostní tkáně, v případě, že pacient nekonzumuje dostatek vápníku.

Dodržování správné nutriční rovnováhy napomáhá posilovat svaly, šlachy, vazy a klouby. Zároveň by se každý měl co nejvíce vyhýbat riziku obezity, která výrazně zatěžuje naše zádové svalstvo.

 

Zdroje:

Eating Healthy can Help with Back Pain. Sea Spine Orthopedic Institute [online]. 2013-04-24 [cit. 2013-05-27]. Dostupné z: http://www.seaspineortho.com/blog/category/orthopedic-advice/

13 potravin, které působí proti bolesti a zánětům. Doktorka.cz [online]. 2013-01-07 [cit. 2013-05-27]. Dostupné z:http://zdravi.doktorka.cz/13-potravin-ktere-pusobi-proti-bolesti-a-zanetum/

7 pozitivních účinků zázvoru na vaše zdraví. Doktorka.cz [online]. 2012-09-14 [cit. 2013-05-27]. Dostupné z:http://bylinky.doktorka.cz/7-pozitivnich-ucinku-zazvoru-na-vase-zdravi/

VESELÝ, Petr. Česnek jako přírodní lék a nejlepší prevence proti rakovině. Novinky.cz [online]. 2009- [cit. 2013-05-27]. Dostupné z: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/176721-cesnek-jako-prirodni-lek-a-nejlepsi-prevence-proti-rakovine.html

Desatero kvalitního spánku s osteoartrózou

10 pravdivých a vyzkoušených tipů, jak zmírnit bolesti kloubů a vrátit tak klid do Vašeho spánku.

Znáte to, je to začarovaný kruh. Bolest spojená s osteoartrózou Vás nenechá klidně spát, neustále hledáte vhodnou pozici ke spokojenému spánku a právě díky nedostatku spánku je Vaše bolest příští den ještě horší a takhle to jde stále dokola.

Jestliže patříte mezi 27 milionů jedinců, kteří trpí osteoartrózou, může být velmi těžké spát klidně. Z tohoto důvodu uvádíme 10 pravdivých a vyzkoušených tipů, jak zmírnit bolesti kloubů a vrátit tak klid do Vašeho spánku.

 

1.      Zvažte svoji léčbu – některá antidepresiva zlepšují spánek a zejména pomáhají zmírnit bolesti. Promluvte si se svým doktorem, zda je tato léčba pro Vás vhodná.

 

2.      Vylučte Syndrom spánkové apnoe – jedná se o časté a závažné onemocnění, kdy pacient často usíná během dne, opakovaně se budí v noci, trpí na dočasné zástavy dechu, je nadměrně unavený během dne, má bolesti hlavy či příznaky deprese. Léčba tohoto syndromu může napomoci se zvýšením kvality spánku během noci a tím pádem snížení bolesti.

 

3.      Měňte pozice během spánku – ideální pozice závisí na tom, který kloub Vás bolí, ale zároveň je velmi těžké doporučit pacientovi konkrétní polohu. Obecně se doporučuje spát na zádech v případě, že Vaše potíže nejsou právě se zády.

 

4.      Vyberte si tu správnou matraci – na kvalitě Vašeho spánku se velkou měrou podílí to, na čem spíte. Pro pacienty s osteoartrózou nemůže být nic horšího než je matrace tvrdá a ztuhlá. Nejlepší variantou je matrace, která dobře pruží a je vyhovující Vašemu tvaru těla. Měla by být pevná, ale ne tvrdá.

 

5.      Používejte polštáře – umístění polštáře pod bolavý kloub může zmírnit bolest a zároveň ho tím i odlehčit.

 

6.      Zkuste lék proti bolesti – před použitím se nezapomeňte poradit se svým lékárníkem či doktorem. Tyto léky zmírňují bolest hlavy či bolesti doprovázející nespavost.

 

7.      Zkuste led – led je sice malým pomocníkem, ale s velkými účinky. Poskytuje úlevu od bolesti a slouží lépe než teplo.

 

8.      Mějte svoji osteoartrózu pod kontrolou – děláte opravdu všechno pro to abyste se vyhnuli bolestem? V současné době existuje mnoho léků na zmírnění bolesti, nesteroidní protizánětlivé léky na předpis, steroidní injekce či různé terapie pro zmírnění bolestí. Nezapomeňte na pravidelné kontroly u doktora a konzultaci s ním ohledně Vašich zvolených medikamentů.

 

9.      Cvičte každý den – cvičení je jedna z nejlepších možností v případě, že svádíte každodenní boj s osteoartrózou. Cvičte co nejvíce to jde, budete ve večerních hodinách více unavení a to Vám pomůže s usínáním. Dávejte si ale pozor abyste necvičili těsně před tím, než půjdete spát, protože to může mít naprosto opačný účinek a doslova Vás to rozpumpuje. Vyhněte se také velkým kloubním otřesům či vysoce náročným cvičením (běh po zpevněné cestě).

 

10.    Dodržujte spánkovou hygienu

 • Nastavte si pravidelné doby spánku a doby vstávání.
 • Vyhněte se kofeinu v podvečer (káva, čaj, slazené nápoje, horká čokoláda).
 • Udělejte ze své ložnice tmavou a chladnou místnost pro pohodlnější spánek.
 • Vyhněte se čtení a koukání na televizi v posteli.
 • Používejte postel pouze spánek a intimní život.
 • Vyhněte se velkým porcím jídla před spánkem.
 • Relaxujte před spánkem. 

Když nastane situace, že Vám ani tato opatření nepomohou, navštivte svého doktora a promluvte si s ním o dalších možnostech léčby, které by Vám mohli zkvalitnit spánek. V nejzávažnějších případech osteoartrózy se provádí operace kloubní náhrady.

 

Zdroj:

MANN, Denise a Michael W. SMITH, MD. Better Sleep with Osteoarthritis. WebMD [online]. 2012-05-14 [cit. 2013-05-24]. Dostupné z: http://www.webmd.com/osteoarthritis/oa-treatment-options-12/better-sleep-with-oa 

31 years
On the market
1.7M+
Satisfied customers
90+
Staff

How to get in touch with us

Do not hesitate to contact us with any questions, we will be happy to advise you on your choice or specific solution options.

Contact

 • Dělnická 2727, 272 01 KLADNO
 • +420 602 666 503
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© 2021 BEZNOSKA, s.r.o. Created by digimagic.cz

Brand by Rising Studio